15
máj2020

COVID-19: Hromadné prepúšťanie

O hromadné prepúšťanie ide, ak zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa rozviaže pracovný pomer výpoveďou z dôvodu nadbytočnosti, alebo z dôvodu, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého výkonu práce alebo ak sa pracovný pomer skončí iným spôsobom z dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca, počas 30 dní

  1. najmenej s desiatimi zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva viac ako 20 a menej ako 100 zamestnancov
  2. najmenej s 10 % zamestnancov z celkového počtu zamestnancov u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 100 a menej ako 300 zamestnancov
  3. najmenej s 30 zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 300 zamestnancov.

Postup hromadného prepúšťania  – povinnosti zamestnávateľa:

1) najneskôr jeden mesiac pred začatím hromadného prepúšťania s cieľom dosiahnuť dohodu je potrebné prerokovať so zástupcami zamestnancov (a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov priamo s dotknutými zamestnancami) opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov alebo ho obmedziť, predovšetkým prerokovať:

  • možnosť ich umiestnenia vo vhodnom zamestnaní na iných svojich pracoviskách, a to aj po predchádzajúcej príprave,
  • opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov hromadného prepúšťania zamestnancov.

Na ten účel je zamestnávateľ povinný poskytnúť zástupcom zamestnancov (ak u neho nepôsobia zástupcovia zamestnancov priamo dotknutým zamestnancom) všetky potrebné informácie a písomne ich informovať  najmä o:

  • dôvodoch hromadného prepúšťania,
  • počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať,
  • celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva,
  • dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať,
  • kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať.

Odpis tejto písomnej informácie zamestnávateľ spolu s menami, priezviskami a adresami trvalého pobytu zamestnancov, s ktorými sa má rozviazať pracovný pomer doručí súčasne aj úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode je sídlo zamestnávateľa alebo časti zamestnávateľa, ktorá realizuje hromadné prepúšťanie.

2)  predložiť písomnú informáciu o výsledku prerokovania príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a zástupcom zamestnancov (alebo dotknutým zamestnancom), ktorí môžu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, predložiť pripomienky týkajúce sa hromadného prepúšťania.

3) zamestnávateľ je oprávnený ukončiť so zamestnancom pracovný pomer  výpoveďou alebo dohodou z dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. a) a b) Zákonníka práce (zrušenie zamestnávateľa; organizačné zmeny) najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie o výsledku prerokovania príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa prerokovania hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov.

Ako dôvod skončenia pracovného pomeru výpoveďou (alebo dohodou) možno uviesť najmä

  1. zrušenie zamestnávateľa alebo jeho časti (§ 63 ods. 1 písm. a) bod 1 Zákonníka práce)
  2. premiestnenie zamestnávateľa alebo jeho časti, ak zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce (§ 63 ods. 1 písm. a) bod 2 Zákonníka práce)
  3. nadbytočnosťou zamestnanca (§ 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce), ktorému však musí predchádzať písomné rozhodnutie zamestnávateľa o organizačnej zmene.

Vo všetkých prípadoch platí, že ak má zamestnávateľ možnosť zamestnanca zamestnávať na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce, musí mu takúto možnosť poskytnúť. Taktiež je potrebné zamestnancovi ponúknuť inú vhodnú prácu v mieste dohodnutom ako miesto výkonu práce, ak je zamestnanec ochotný prejsť na takúto inú prácu a podrobiť sa predchádzajúcej príprave na túto inú prácu. Tieto povinnosti zamestnávateľ nemá len vtedy, ak takúto inú vhodnú prácu zamestnancovi objektívne nevie ponúknuť. Zamestnávateľ môže požiadať úrad o skrátenie tejto lehoty. Úrad vezme do úvahy všetky skutočnosti a prípadné pripomienky zástupcov zamestnancov a podľa ich zváženia s prihliadnutím na dopad na situáciu na trhu práce môže mesačnú lehotu skrátiť . O skrátení lehoty úrad informuje zamestnávateľa písomnou formou.

Povinnosť dodržania jednomesačnej lehoty odo dňa doručenia písomnej informácie o výsledku prerokovania hromadného prepúšťania úradu práce, sociálnych vecí a rodiny sa nevzťahuje na zamestnávateľa, na ktorého bol súdom vyhlásený konkurz.

Žiadne z vyššie uvedených povinností sa nevťahujú na skončenie pracovného pomeru uzatvoreného na určitú dobu uplynutím tejto doby.

Ak zamestnávateľ poruší povinnosti ohľadom (i) informovania zástupcov zamestnancov o hromadnom prepúšťaní, (ii) doručenia odpisu písomnej informácie o prepúšťaných zamestnancoch úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, (iii) doručenia písomnej informácie o výsledku prerokovania hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a zástupcom zamestnancov, (iv) dodržania jednomesačnej lehoty odo dňa doručenia písomnej informácie o výsledku prerokovania hromadného prepúšťania úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a (v) ohľadom dodržania jednomesačnej lehoty odo dňa prerokovania hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov, má zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ takto skončí pracovný pomer v rámci hromadného prepúšťania, nárok na náhradu mzdy najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného zárobku.

Zamestnanec môže okamžite ukončiť pracovný pomer, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti. Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Úrad pri hromadnom prepúšťaní poskytuje ohrozeným zamestnancom informácie:

  • o voľných pracovných miestach na území v SR a zahraničí,
  • o neštátnych poskytovateľoch služieb zamestnanosti,
  • o výberových konaniach, ktoré úrad organizuje
  • o podmienkach evidencie záujemcov o zamestnanie a uchádzačov o zamestnanie,
  • o podmienkach nároku na dávku v nezamestnanosti,
  • o aktívnych opatreniach na trhu práce,
  • o možnostiach ich vzdelávania a prípravy pre trh práce.

Úrad komunikuje so zamestnávateľom za účelom zmiernenia dopadu hromadného prepúšťania a aktívne vyhľadáva možnosti umiestnenia ohrozených zamestnancov u iných zamestnávateľov.

Vzory tlačív k nahlasovaniu hromadného prepúšťania možno nájsť na tomto odkaze::

https://www.upsvr.gov.sk/zamestnavatel/hromadne-prepustanie/kedy-vznika-hromadne-prepustanie-a-ake-ma-zamestnavatel-povinnosti.html?page_id=129939

Výpovedná doba

Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) Zákonníka práce, je najmenej

  • 2 mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej 1 rok a menej ako 5 rokov,
  • 3 mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej 5 rokov.

Zákaz výpovede

Je potrebné upozorniť aj na zákaz výpovede, ktorého podmienky sa aplikujú iba pri výpovedi z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce (nadbytočnosť zamestnanca). Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. a) prvom bode Zákonníka práce (zamestnávateľ alebo jeho časť sa zrušuje).

Ak by zamestnávateľ chcel so zamestnancom ukončiť pracovný pomer výpoveďou z dôvodu jeho nadbytočnosti (vrátane prípadu hromadného prepúšťania), nesmie mu dať  výpoveď v ochrannej dobe

  1. v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
  2. pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
  3. v dobe, keď je zamestnanec uvoľnený na výkon dobrovoľnej vojenskej prípravy, na pravidelné cvičenie alebo na plnenie úloh ozbrojených síl Slovenskej republiky (ďalej len „ozbrojené sily“) podľa osobitného predpisu,
  4. v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
  5. v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
  6. v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

Zamestnávateľ nesmie dať výpoveď zamestnancovi pre jeho nadbytočnosť v dobe, kedy je zamestnanec uznaný za práceneschopného. Ak je však zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Odstupné

Výpoveď

z dôvodov uvedených v

§ 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) ZP

Dohoda

z dôvodov uvedených v

§ 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) ZP

Nárok na odstupné Trvanie PP Nárok na odstupné Trvanie PP
1x priemerný mesačný zárobok (PMZ) najmenej 2 roky a menej ako 5 rokov 1x PMZ menej ako 2 roky
2x PMZ najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov 2x PMZ najmenej 2 roky a menej ako 5 rokov
3x PMZ najmenej 10 rokov a menej ako 20 rokov 3x PMZ najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov
4x PMZ najmenej 20 rokov 4x PMZ najmenej 10 rokov a menej ako 20 rokov
    5x PMZ najmenej 20 rokov

Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

V prípade, ak máte záujem o právnu pomoc pri realizácii hromadného prepúšťania, neváhajte a ozvite sa nám.

Zdieľať článok: