14
máj2020

COVID-19: Register partnerov verejného sektora („Prvá pomoc“ na podporu udržania zamestnanosti)

S cieľom pomôcť občanom a podnikateľom vláda Slovenskej republiky schválila 31. marca 2020 opatrenia na zníženie ekonomických dopadov pandémie COVID-19. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny následne pripravilo projekt na podporu udržania zamestnanosti, aby podporilo zachovanie pracovných miest a podnikanie samostatne zárobkovo činných osôb v čase pandémie koronavírusu. Všetky žiadosti o štátne príspevky vybavujú jednotlivé úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pomoc je určená:

  1. zamestnávateľom (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR („Opatrenie 1„);
  2. SZČO, ktoré museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR alebo im poklesli tržby o najmenej 20 % (resp. 10 % v marci) („Opatrenie 2„);
  3. zamestnávateľom (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), ktorí udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie („Opatrenie 3A a 3B„);
  4. SZČO a jednoosobovým s.r.o., ktoré od 13. 03. 2020 nemajú žiaden iný príjem („Opatrenie 4„);
  5. občanom, ktorí sa počas pandémie koronavírusu ocitli v krízovej situácii bez príjmu  („Opatrenie 5“ pre tzv. SOS dotáciu).

Prostredníctvom stránky https://www.pomahameludom.sk/ môžu záujemcovia o pomoc získať informácie, ako požiadať o príspevok na udržanie zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu v súvislosti so šírením ochorenia COVID- 19.

Realizácia projektu „Prvej pomoci“ následne vyvolala aj sériu legislatívnych zmien. Na základe zákona č. 63/2020 Z.z. bol od 27.03.2020 novelizovaný § 54 ods. 1 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“), na základe ktorého bolo vložené nové písmeno e), ktoré znie: „Za aktívne opatrenia na trhu práce sa považujú aj e) projekty na podporu udržania pracovných miest vrátane pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje ministerstvo alebo ústredie po schválení podmienok vládou Slovenskej republiky a realizuje ústredie alebo úrad,“.

Medzi projekty na podporu udržania pracovných miest podľa § 54 ods. 1 písm. e) zákona o službách zamestnanosti spadajú štátne príspevky (dotácie) vyplácané na základe splnenia podmienok Opatrenia 1, 2, 3A, 3B a 4.

Vzhľadom na to, že žiadatelia o pomoc získavajú na základe štátneho príspevku finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu zasahuje agenda prakticky aj do oblasti registra partnerov verejného sektora (ďalej len „register”). Register vznikol zákonom č. 315/2016 Z. z. o registri partnerov verejného sektora a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon”) v nadväznosti na predchádzajúcu právnu úpravu registra konečných užívateľov výhod. Register spravuje Ministerstvo spravodlivosti SR a registrujúcim úradom, ktorý vykonáva zápisy do tohto registra je Okresný súd Žilina.

S účinnosťou od 04.04.2020 bol zákon o službách zamestnanosti novelizovaný tiež zákonom č. 63/2020 Z.z., na základe ktorého bol doplnený § 72am, ktorý znie: U zamestnávateľa, ktorému sa poskytuje príspevok v rámci projektov podľa § 54 ods. 1 písm. e) a ktorý musí byť zapísaný v registri partnerov verejného sektora,66) sa do 31. decembra 2020 povinnosť zápisu do registra partnerov verejného sektora považuje za splnenú.“.

Z uvedeného vyplýva, že v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu pri realizácii projektov na podporu udržania zamestnanosti podľa § 54 ods. 1 písm. e) zákona o službách zamestnanosti je upravená výnimka povinnosti zápisu do registra partnerov verejného sektora podľa zákona č. 315/2016 Z. z. o registri partnerov verejného sektora z dôvodu zrýchleného administrovania pomoci zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám, ktorých zasiahli dopady súčasnej pandemickej krízy. Táto výnimka je však časovo limitovaná do 31. decembra 2020.

Zdieľať článok: