08
máj2020

COVID-19: Osvedčenie o vyššej moci / Certificate of Force Majeure (CFM)

Pandemická situácia má jednoznačný dopad aj na vzťahy v rámci medzinárodného obchodu. Na to, aby sa však mohla zmluvná strana odvolať na vyššiu moc (tzv. vis major alebo force majeure), musí medzinárodná obchodná zmluva obsahovať ustanovenia o vyššej moci. Je potrebné však podotknúť, že medzinárodné obchodné zmluvy zvyknú obsahovať aj doložku okolností zakladajúcich tzv. hardship, pričom na rozdiel od vyššej moci však hardship (tzv. zmluvné ťažkosti) nespôsobuje nemožnosť plnenia zmluvných záväzkov a má za účel skôr vyvolať vzájomné rokovania zmluvných strán o úprave zmluvných podmienok tak, aby reflektovali zmenu okolností a aby bola obnovená vzájomná rovnováha práv a povinností zmluvných strán. Dopĺňame, že napr. Viedenský dohovor nepovažuje okolnosti zakladajúce hardship za okolnosti vylučujúce zodpovednosť alebo okolnosti zakladajúce právo zmluvnej strany na odstúpenie od zmluvy.

Pre zmluvné strany je rozhodujúca klasifikácia udalostí alebo okolností ako „vis major“  v znení doložky o vyššej moci v predmetnej zmluve (kontrakte) a akým spôsobom majú zmluvné strany vysporiadať svoje práva a povinnosti, resp. zodpovednosť (zbavenie sa zodpovednosti) z dôsledkov udalosti vyššej moci a jej účinkov na plnenie záväzkov plynúcich z riadne uzavretých a platných obchodných zmlúv v medzinárodnom obchode.

Slovenská obchodná a priemyselná komora (ďalej len „SOPK“) vydáva tzv. osvedčenia o skutočnostiach dôležitých v právnych vzťahoch, ktoré vznikajú v medzinárodnom obchode,  podľa § 5 písm. g.) zákona Slovenskej národnej rady z 3. decembra 1991 č. 9/1992 Zb. o obchodných a priemyselných komorách, v znení neskorších zmien a dodatkov (ďalej zákon) vo forme listiny vystavenej SOPK a majú povahu verejnej listiny. Medzi takéto osvedčenia patrí aj osvedčenie o zásahu vyššej moci (vis major), v prípade vzniku mimoriadnych nepredvídateľných udalostí alebo okolností, ktoré majú za dôsledok nemožnosť plnenia alebo neuskutočniteľnosť splnenia zmluvných záväzkov v medzinárodnom obchode.

SOPK, ako osvedčujúca organizácia, nehodnotí žiadateľom predložené dôkazy o mimoriadnej udalosti, či je to udalosť typu „vis major“, ale len osvedčuje, že takáto mimoriadna udalosť nastala (čas a miesto) a že žiadateľ preukázal príčinnú súvislosť medzi vznikom takejto udalosti a nemožnosťou, resp. neuskutočniteľnosťou zabezpečiť plnenie predmetnej zmluvy.

V prípade záujmu o viac informácií, sme pripravení Vám zodpovedať akékoľvek Vašek otázky k danej téme.

Zdieľať článok: